Skończyłaś karmić piersią i co dalej? Jak wybrać odpowiednie mleko modyfikowane dla swojego maleństwa

Fot. Shutterstock

Ewa Rąbek-Szymanowska

Jeśli świeżo upieczona mama decyduje się odstawić dziecko od piersi i przejść na karmienie butelką, powinna jak najlepiej wybrać mieszankę dla swojego maleństwa. Na co należy zwrócić uwagę?

Większość mam decyduje się na karmienie swojego dziecka piersią. Wiedzą, że ich pokarm jest dla maleństwa najlepszy. Karmienie piersią jest najtańszym sposobem żywienia niemowląt, zwiększa ochronę przed infekcjami i alergiami, a także sprzyja wzmocnieniu więzi między mamą a dzieckiem. Czasem jednak zdarza się, że kobieta nie może karmić - ma na przykład zbyt mało pokarmu lub maluszek ma trudności ze ssaniem. Powodów może być znacznie więcej, jednak niezależnie od przyczyny, w takiej sytuacji dziecku należy podać mleko modyfikowane. Wybór takiego, które dla maluszka będzie odpowiednie, nie jest łatwą sprawą. Jakie mleko wybrać, żeby zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój?

Mleko modyfikowane, czyli jakie?

Naturalny pokarm mamy jest najlepszym i najbardziej wartościowym pożywieniem dla jej dziecka. Nie znaczy to jednak, że mleko modyfikowane jest złym rozwiązaniem. Dobrze dobrane mleko modyfikowane także dostarczy maluszkowi cennych i potrzebnych do prawidłowego rozwoju wartości i składników odżywczych. Wiele kobiet w ciąży słysząc nazwę mleko modyfikowane, ma wątpliwości co do jego wartości. Niepotrzebnie. Mleko modyfikowane jest stworzone najczęściej na bazie mleka krowiego. Jego modyfikacje mają na celu stworzenie pokarmu, który jak najwierniej będzie przypominał i zastępował pokarm mamy.

Mleko modyfikowane zawiera ściśle określone proporcje składników odżywczych, do których należą: tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Skład jest dopasowany do możliwości układu trawiennego niemowlaka, który jeszcze nie jest w pełni wykształcony.

Fot.: Shutterstock


Jak wybrać mleko modyfikowane?

Dostępne na rynku mleka modyfikowane, mimo pewnego podobieństwa, nieco różnią się składem i przeznaczeniem. Wybierając mleko, przede wszystkim należy dopasować je do wieku dziecka. Istnieje kilka rodzajów mieszanek w ramach każdej marki, są opatrzone cyframi: 1 - mleko początkowe, przeznaczone dla niemowląt do 6. miesiąca życia; 2 – mleko następne, dla dzieci między 6. a 12. miesiącem życia; 3, 4, 5 – mleko Junior, dostosowane do potrzeb żywieniowych dzieci powyżej roku. Kolejną rzeczą, którą należy się kierować podczas wyboru mieszanki, są potrzeby żywieniowe dziecka. Tu do wyboru są produkty z następującymi oznaczeniami: HA – mleko hipoalergiczne (dla dzieci z ryzykiem alergii pokarmowej), AR – mleko antyrefluksowe (zmniejszające skłonność do ulewania), R – mleko wzbogacone o kleik ryżowy, zaspokajający większy apetyt maluszka, Comfort – mleko dla dzieci z problemami kolek i zaparć.

Oferta dostępnych na rynku mieszanek pokarmowych dla najmłodszych jest bardzo bogata. Dla każdego maleństwa znajdzie się zatem odpowiednie mleko.

Wróć do strony głównej